Новини от Видин. Актуалните новини за деня от Видин и региона. Бизнес новини и събития, политически новини от Община Видин и Областна администрация Видин. Криминални, социални, спортни и регионални новини. Новини от ВТПП и ОИЦ-Видин. Бизнес статии и анализи, препоръки, съвети и документи.
Новините от Е-Видин - Бизнес каталог Видин публикувани на едно място.
Топ новини и предстоящи събития, прессъобщения.
CV-то като инструмент за създаване на първоначално впечатление за кандидата не стои дълго време в ръцете на специалистите по подбор.
Това прави избирането на подходящо оформление и правилното структуриране на автобиографията основни задачи при подготвянето на документите за кандидатстване. По-смелите цветни решения в дизайна на CV-то, грешките или пропуските в представената информация могат обаче да изпратят кандидата назад в списъка с одобрените или да го изключат директно от него. Какво четат специалистите по подбор в едно CV и какво им прави впечатление в автобиографиите на кандидатите, попитахме HR мениджъри от компании в различни бизнес сектори и HR консултанти от агенции за подбор на персонал.
Мнението на професионалистите е, че не е необходимо много време да бъде прегледано едно CV и в него да бъдат откроени важните детайли. Времето обаче зависи и от изискванията на позицията, за която кандидатства кандидатът. Оказва се, че повечето специалисти първоначално сканират автобиографията, за да откроят важните моменти в нея.
Повечето от специалистите по подбор предпочитат европейския формат на автобиография. Доколко обаче може да си позволи кандидатът креативност по отношение на оформлението на CV-то си? "Европейският стандарт е един много добър формат, тъй като той има ясна рамка – дава много първоначална информация, презентира кандидата добре още преди да е осъществен визуален контакт с него".
Всички грешки в CV-то правят изключително лошо впечатление. Не знам защо се получи така, но напоследък те се увеличават. Все по-често получаваме автобиографии, в които има елементарни грешки, допуснати в българския език.
Какво се гледа първо – опит или образование?
Опитът и образованието на кандидата са есенцията на едно CV, а начинът, по който са структурирани, играе важна роля за това дали човек може да представи обективно и пълноценно себе си в рамките на своята автобиография. HR мениджърите споделят, че наблягат на това, което се изисква от самата позиция, за която се кандидатства. "Ако позицията е по-специфична – инженер или счетоводител, няма как кандидатът да се справи добре, без да е преминал подходящо обучение. За такъв тип позиции определено първо се гледа образованието". Понякога се случва хората да трупат опит в CV-то си, като сменят няколко работни места в различни компании за кратко време. Какво впечатление създават такива кандидати и изобщо стигат ли до интервю?
Необходимо ли е да присъства пълната история на опита?
Често човек започва кариерата си с позиции, свързани със сезонна или временна заетост в студентските си години като барман, продавач или сервитьор. Нужно ли е обаче те да присъстват в автобиографията му, когато кандидатства за мениджърска позиция, и биха ли се отразили негативно на представата за него?
![]() |